AERO Ae-02

šéfpilot Aera Josef Novák před Ae-02 Ae-02, Kbely, 1921
Ae-02, Kbely vzhled prototypu Ae-02.

První československý prototyp stíhacího letounu. Vznikl v průběhu roku 1920 ze spolupráce konstruktérů Husníka a Vlasáka a asi i v tomto roce byl zalétán. Byl zajímavý umístěním palivové nádrže k ose podvozku a její zakapotováním do tvaru nosné plošky, která tím přispívala k celkovému vztlaku. (Že by spolu s Ae-04 jediné československé trojplošníky :-)) ? Pilot Novák se strojem získal ocenění na I. mezinárodním leteckém mítinku v Praze. V kategorii akrobatické byl první, v rychlostní pak druhý. Stroj měl vynikající výkony a byl obratný. Na druhé mezinárodní letecké výstavě v Praze továrna Aero stroj vystavovala spolu s průzkumným Ae-03 a další stíhačkou Ae-04. Továrna nabízela MNO výrobu stokusové série k obnově výzbroje stíhacích rot, tehdy převážně tvořené SPADy, k sériové výrobě však nedošlo.
Technický popis - jednomístný, jednomotorový, vzpěrový dvouplošník. Kostra trupu kovová, potažená plátnem kromě hliníkové kapotáže motoru. Křídla a OP dřevěná, taktéž potažena plátnem. Řadový motor, dvoulistá, dřevěná vrtule. Podvozek samozřejmě pevný, záďový s ostruhou.
Barevné provedení - přírodní barva materiálů z kterých byl stroj zhotoven, tedy dural, plátno, dřevo. Na směrovce a křídlech výsostné znaky.

ZÁKLADNÍ     TTD

Rozpětí

7,70 m

Délka

5,45 m

Nosná plocha

16,70 m2

Hmotnost prázdná

675 kg

Motor

HS 8Ba - 162 kW

Maximální rychlost

225 km/h

Dolet

450 km

Dostup

5 500 m

Stoupavost

2,9 m/s

Výzbroj

2 x Vickers 7.7 mm


MODELY 1:72
firmanázevprovedenídoba vzniku poznámka
RVHPAero Ae-02resin2. pol. 90. létabez obtisků, nepříliš dobrá kvalita
MH vacuAero Ae-02vacu bez obtisků, nepříliš dobrá kvalita
Pro tento model jsem vytvořil sadu obtisků "ALPS". Náhled "zdrojáku" je zde.
Sada obsahuje znaky a typové číslo pro tento jediný prototyp.
PODKLADY
Letadla čs. pilotůV. Šorelbarevný bokorys, text
Čs. letadlaV. Němečekvýkres, foto, textjediný mně známý kompletní výkres
Vzduch je naše mořeJ.Rajlich, J.Sehnalfoto, text
Čs. letectvo 1918-1924J.Rajlich, J.Sehnalfoto, text
Aero 1919-1999P. Kučerafoto, neúplný výkres
Aero Ae-02, jediný prototyp, Praha, továrna Aero, 1921, Josef Novák

Model 1:72 - RVHP --- postaven červenec 1998
Barvy Agama, Humbrol, Revell, obtisky vlastní výroba na Laserové tiskárně
model Ae-02 zleva model Ae-02 zezadu
     Jde o jeden z prvních resinů této firmy a podle toho vypadá. Navíc není nejpřesnější ani podle výkresů a fotografií. Hlavně oblast přídě se zdá být příliš subtilní. Práce na něm bylo jak na kostele a celkový výsledek nic moc, druhá liga. S tlustými odtokovými hranami křídel a OP nelze nic udělat. Ale jediný další mně známý model je vacu od MH Vacu, a ten není lepší (ale ani horší). Stavebnice RVHP se vyznačují značnou strohostí návodů, jde většinou jen o výkres letounu s několika řádky historie a barevný bokorys na víku modelu. Jednoznačně je nelze doporučit začátečníkům ani mírně pokročilým. Ale to snad ani u této cenové hladiny a způsobu provedení nehrozí. Stavebnice neobsahuje obtisky a část detailů je použitelná problematicky. Zbarvení modelu je možné pouze jedno, vždyť šlo o prototyp, takže jen v barvě plátna a kovu, doplněno výsostnými znaky té doby. Ty jsem vyrobil na barevné laserovce a nejsou úplně dokonalé. Jsou moc tmavé, ale světlejší barvu už by byla rastrovaná.

Zpět na výběr typů

Zpět na hlavní stránku